آیا ایرانی ها اریایی هستند

آیا ایرانی ها آریایی هستن؟

جواب دادن به سوال برای حتی مردم شناس ها هم سخته اما من سعی میکنم در این مطلب کمی در مورد اطلاعاتی که در این رابطه وجود داره صحبت کنم. در کوتاه ترین جواب میشه گفت ایران های فعلی احتمالا نزدیک ترین مردم به آریایی هایی هستند که به صورت قومی مورد اشاره قرار گرفتن.

اصلا واژه آریایی از کجا اومده؟

در زبان شناسی برای اشاره به اشتراکات بین زبانی در دسته بزرگی از زبان های دنیا که شامل تقریبا تمام زبان های اروپایی و زبان های ایرانی و هندی میشه از اصطلاح زبان های هندی-اروپایی استفاده میشه. از اونجایی که برخی از قدیمی ترین متون به جا مونده از ریشه مشترک این زبان ها به سانسکریت هستن برخی مردم شناس ها (در قرن نوزده) نتیجه گرفتن که احتمالا میشه ریشه قومی این افراد رو از طریق همین متون سنسکریت به دست اورد.

در برخی از متون سنسکریت باستانی، این اقوام برای اشاره به خودشون از واژه “آریایی” استفاده می کردن. در نتیجه این نتیجه گیری در اون زمان صورت گرفت که احتمالا قومی که همه مردم فعلی اروپا، هند و ایران از اون ریشه گرفتن “قوم آریایی” نام داشته (که با توجه به تحقیقات جدید زیاد درست نیست).

این تحقیقات مردم شناسانه به نحوی در دوران ابتدای قرن بیست صورت می گرفت. در اون زمان به ویژه در مرکز اروپا، سطح خیلی زیادی از وطن پرستی تندرو وجود داشت که سعی در شناسایی ریشه های اصیل مردم و جدا کردن چیزی به نام “مردم غیر اصیل” از اون رو داشت. اونها از تحقیقات گفته شده بالا یک نتیجه گیری عجیب کردن که در ادامه بهش اشاره می کنم:

“مردم اصیل جهان از نسل آریایی ها هستن. آریایی ها اقوامی بودن که در گذشته در برخی مناطق جهان پخش شدن. در حال حاضر در قسمت های مختلف اروپا افراد متفاوتی از نسل آریایی ها وجود دارن، اما تنها نژادی که به طور کامل از آریایی ها تشکیل شده نژاد آلمانی هاست. ما باید خلوص نژادی خودمون رو از طریق از بین بردن یا بیرون ریختن افراد غیر آریایی (معمولا برای اشاره به یهودی ها) از کشورمون افزایش بدیم.”

این نظریه ممکنه در حال حاضر عجیب به نظر برسه اما در اون زمان اطلاعات علمی محدودتر بود و تعصب ملی گرایانه تندرو بسیار زیاد بود. نتیجه اش رو هم که همه می دونن.

آریایی های واقعی چه کسانی هستند؟

در واقعیت تنها گروه هندی-ایرانی از مجموعه اقوام هندی-اروپایی به خودشون “آریایی” می گفتن. در مورد دیگر اقوام هیچ سندی وجود نداره. با توجه به اشاره ها به این اصطلاح، مردم “آریایی” احتمالا مردمی بودن که در هند و ایران و کشورهای میانی مثل پاکستان فعلی ساکن بود. پس میشه گفت حداقل از نظر ریشه ایرانی ها، هندی ها، افغانستانی ها و پاکستانی ها رو میشه آریایی نامید. در ضمن اینطور می گن که اسم “ایران” هم به نوعی از واژه آریا گرفته شده و  ایران به معنای کشور “آریایی” هاست.

آیا آلمانی ها هم آریایی هستن؟ یعنی ایرانی و آلمانی ها از یه ریشه هستن؟

سند دقیقی برای رابطه بین اقوام اروپایی و آریایی ها وجود نداره. گرچه این اقوام از نظر زبان با ما اشتراک دارن و شاید حتی از نظر نژادی، اما اگر نژاد یا قوم مشترکی هم بین اروپا و ایران وجود داشته باشه اسم اون “آریایی” نیست (گرچه در برخی کتابهای درسی هم به اشتباه به این نام به اون ها اشاره میشه). پس اروپایی ها و البته آلمانی ها آریایی نیستن (اینو از ظاهرشون هم میشه به سادگی تشخیص داد). البته می دونم که وقتی از این موضوع اطلاع پیدا کنید و بفهمید که اریایی ها فقط هندی ها و ایرانی ها هستن یه دفعه درجه کلاس این واژه افت شدیدی می کنه، اما کاری نمیشه در این مورد کرد.

حساسیت های در مورد استفاده از واژه آریایی

در اروپا و به ویژه در آلمان، واژه “آریایی” رابطه مستقیمی با فاشیسم و نژاد پرستی داره. معمولا افراد متمایل به تفکرات نئونازی از این واژه استفاده می کنن پس سعی کنید به هیچ عنوان برای اشاره به ریشه مشترک ایران-آلمان نگید که ما هر دو “آریایی” هستیم.

 • برای اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات میتونید مقاله ویکی پدیا در مورد اقوام آریایی رو هم بخونید. (این لینکشه)
علی شهدوست

علی شهدوست

من علی شهدوست مدیر محتوای مجموعه بیاموز هستم. در اینجا در رابطه با نظرات و دغدغه‌هایم می‌نویسم. در صورتی که نظری داشته باشید از خواندنش خوشحال می‌شوم.

12 نظر

 • آقای شهدوست
  با سلام
  BBC مستندی رو هم اخیرا در این باره پخش کرد که مقداری با آنچه جنابعالی نوشته اید مغایرت دارد لطف میکنید اگه پژوهشی در این باره دارید مرقوم بفرمائید

 • ایرانی ها اکثرا دارای اجداد سامی و خاور میانه هستند که فقط در دوره ای آریایی ها بر آنها حکونت می کردند . و در واقع ایرانی ها دارای ۶۰ درصد نژاد سامی – عربی – بین النهرینی هستند و ۲۵ درصد آریایی و ۵ درصد هندی و ۱۰ درصد ترکی هستند .

 • اولندش : کلا با وجود آریایی مخالفم
  ثانیندش : با فرض وجود آریایی در مورد اینکه از هند تا ایرانی آریایی هستند باید مشخص شود کجایی ایران آریایی هستند. استانهای کرمان ، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و تا حدودی خراسان و یزد نردیکی با هندوها دارند پس بجای ایرانیها بعتر است گفته شود قسمتی از ایران
  ثالثندش : در مورد اینکه ایران از آریا گرفته شده باید گفت که در آذربایجان امروزی مانناها ساکن بودند که شاید از نظر نژادی قفقاضی باشند. یکی از حاکمان کشور ماننا شخصی به نام ایرانزو بوده است. باید گفته وجود کلمات ماننایی امروزه نیز در آذربایجان متداول است و نام ایران هم به نظر من نامروبط به ایرانزو نیست. همچنین نام پسر ابرانزو ، آذا بود که یادآور کلمه آذر در آذربایجان است

 • سلام خسته نباشید یه چیزی فکر منو درگیر کرده اگر ایران ریشه اصیل هستش پس افغانستان چی میشه؟ زبان پشتو افغانستان مجموع از همه زبان هاست خیلی گیج شدم در این مورد حتی میگن اسم قدیم افغانستان اریانا بوده میشه در این مورد یکم موضوع رو برام باز کنین ممنون

  • زبان فارسی و پشتو ریشه مشترکی دارند. اما در زبانشناسی مفهومی به نام ریشه اصیل معنی دقیقی ندارد. زبان متعلق به مردم است نه یک پهنه جغرافیایی. بیشتر مباحث مطرح شده در مورد اصالت زبانها ریشه در مفاهیم نژادی دارد که بیش از اینکه علمی یا منطقی باشد احساسی است.

   • سلام دوست عزیز . شاید تاریخ نویسان علاقه ایی به داستان نویسی تاریخی متناسب با روحیه و آرزوهای خود داشته باشند . ولی ژنتیک علمی نیست که بخواهد داستان سرایی کند . اگر سری به ژنوم ایرانی بزنید متوجه می شوید که آریایی بودن ایرانی ها توهمی بیش نیست . در ضمن این چه اصراری هست که ما اصل ایرانی خود را کنار گذاشته و نظریه جعلی آریایی را قبول کنیم . قومی مهاجم ، خونریزی که افتخارشان خودرن ادرار گاو و ازدواج بامهارم بود

    • سلام. من تا به حال به ژنوم ایران سر نزده ام. بعید میدانم چیزی با این عنوان اصلا وجود داشته باشد. مردم ایران مردم متفاوتی هستند (این ظاهر انها کاملا مشخص است). ما در ایران به صورت همزمان افراد با رنگ های مختلف پوست، مو، چشم داریم. به صورت کلی چیزی با عنوان اصالت نژادی وجود ندارد، ابتدا و انتهای همه این مباحث متاسفانه به نژاد پرستی ختم میشود. باید قبول کرد که مفهومی به نام نژاد و بررسی آن در جامعه شناسی کمکی به زندگی هیچ کس نمیکند.
     البته در مورد وحشی بودن قوم آریایی هم باید اشاره کنم که تقریبا همه اقوام اولیه انسانی خونریز بودند. جنگیدن بخشی از زندگی انسانهای گذشته بوده.