جابینجا

آیا جابینجا برای دادن آگهی استخدام مناسب است؟

دوره فعالیت کاری من به عنوان کارمند پیش از محبوب شدن کاریابی های اینترنتی بود، پس من به شخصه تا به حال از طریق آگهی اینترنتی سر کار نرفتم، اما به عنوان کارفرما بارها در سایت های مختلف آگهی دادم و بازخورد گرفتم. در این مطلب می خوام تجربه شخصی خودم رو در فیلد کاری فعلیم در رابطه با آگهی های استخدام در سایت جابینجا به اشتراک بذارم.

پیش از شروع باید اشاره کنم که من اگهی استخدام در روزنامه، روی دیوار به صورت پوستر و در اینترنت رو قبلا بارها تست کردم و در مورد هر کدوم اطلاعات قابل توجهی دارم. در مورد سایت های اینترنتی هم من با اونهایی که از نظر خودم خوب به حساب می اومدن کار کردم و نظرم رو با توجه به این موضوع می نویسم، پس این نظر به هیچ عنوان یک بعدی نیست.

نقاط قوت جابینجا

اولین چیزی که در سایت جابینجا توجه شما رو جلب می کنه، پنل سایته. سایت پنل خیلی خوش ساختی داره. تقریبا همه چیزی که باید برای دریافت اطلاعات کارجو وجود داشته باشه وجود داره. البته بهتر بود که روزمه ها داخل سایت ثبت بشه به جای ساختن به صورت فایل که بشه داخل روزمه به نحوی فیلتر انجام داد، اما به هر حال نسبت به همه رقبای فعلی، جابینجا بهترین پنل رو داره.

نکته دوم در برندینگ جابینجاست. واقعیت اینه که جابینجا بزرگترین وبسایت کاریابی ایران نیست. حتی موثرترین هم نیست (حداقل نه در فیلد کاری من) ولی خودش رو خوب معرفی کرده و رشد خوبی کرده. حداقل در نگاه اول جابینجا خیلی خودش رو خوب نشون میده که نقطه قوت خوبیه (البته برای خودشون!)

این شاید به نوعی نقطه ضعف هم باشه اما به نظر من خیلی اینطوری نیست. تمام روند استخدامی در جابینجا به صورت وب انجام میشه. برای ارسال روزمه و … چیزی به نام تلگرام وجود نداره. رزومه باید حتما داخل پنل گذشته بشه و اطلاعات هم ایمیل میشه. برای افرادیکه اشنایی کمی با محیط اینترنت دارن و یا ایمیل ندارن جابینجا جای خوبی نیست. اما از طرف دیگه افرادیکه از این طریق روزمه می فرستن معمولا اشنایی بهتری با کامیپوتر دارن و تا حدی باهوش تر به حساب میان. برای شغلهایی مثل برنامه نویسی، کارهای گرافیکی و … که کار با کامپیوتر توشون مهمه جابینجا جای خیلی بهتریه برای تبلیغ دادن تا سایت های دیگه.

نقاط ضعف جابینجا

اولین نقطه ضعف جابینجا اینکه نسبت به کاری که برات انجام میده گرونه. پولی که جابینجا می گیره تقریبا از همه وبسایت های دیگه بیشتره و اونقدر هم خروجی بهتری نداره. در واقع در بعضی وارد خیلی ضعیف تر هم هست. تازه مالیات هم بر اون پول اضافه میشه (البته من با پرداخت مالیات مشکلی ندارم اما مثلا ایران استخدام نداره). ممکنه شما 99 هزار تومن رو پرداخت کنید و رسما هیچ اگهی به درد بخوری برای شما نیاد! (برای من حداقل یکبار اتفاق افتاده)

موضوع دوم طول زمانی که برای نمایش آگهی گذاشته شده. هر اگهی یک ماه نمایش پیدا می کنه که با روند فعلی هیچ فایده ای برای کارفرما نداره. در واقع جابینجا دوست داشته دیتابسش همیشه پر از اگهی باشه پس طول زمان نمایش رو بیشتر کرده (بیشتر سایت ها 10 روز هستن که معقوله). با تجربه ای که من داشتم کلا بعد از ده روز اول خیلی کم احتمال داره اگهی ای برای شما بیاد چون نمایش اگهی خیلی کم میشه و از طرفی اگر هم بیاد معمولا بی ربطه. جابینجا حتی مثل ایران استخدام نمایش دوباره اگهی رو هم نداره (ایران استخدام هر دو روز یا چهار روز یه بار اگهی شما رو دوباره توی صفحه اول میاره). پس بعد از گذشت یه هفته تعداد نمایش شما به شدت کم میشه و اون سی روز در واقع الکیه. از طرف دیگه کارفرما معمولا نیاز داره که در طول یه هفته نیروی مورد نیازش رو بگیره نمیتونه یه ماه مصاحبه داشته باشه پس بازم اون زمان به درد شما نمیخوره.

ضعف سوم در کم بودن تعداد کارجو در جابینجاست. جابینجا روند سخت تری برای نمایش اگهی و ارسال رزومه داره. شما نمیتونید بدون نامنویسی ارسال رزومه کنید. کارجو نمیتونه مثلا توی تلگرام برای کارفرما رزومه بفرسته و خیلی نکات دیگه، پس خیلی از کارجوها به خودشون زحمت نمیدن وارد بشن. گرچه این باعث میشه که رزومه الکی کمتری هم برای شما بیاد اما در کل تعداد رزومه های ارسالی سایت کمه. سایت ای-استخدام در این زمینه خیلی بهتر عمل می کنه و با ارسال اگهی شما رزومه های خیلی بیشتری میگیرید که طبیعتا امکان انتخاب بهتری هم به شما میده.

نهایتا مشکلیه که همه سایت دارن و جابینجا هم ازش مستثنا نیست و اونم روزمه های اسپم و الکیه. هر بار که اگهی میدید تعدادی رزومه الکی برای شما میاد. افرادیکه احتمالا حتی اگهی شما رو نمیخونن و روزمه رو برای همه ارسال می کنن.

آیا در کل جابینجا رو توصیه می کنم؟

در صورتی که به دنبال استخدام فردی هستید که کارش مستقیما به تکنولوژی و کامپیوتر وابسته است مثلا برنامه نویس، جابینجا جای خیلی خوبیه (تقریبا از همه بهتر). اگر به دنبال کارهای غیر کامیپوتری باشید (مثلا برای من که به دنبال مترجم و مدرس هستم) خیلی تعریفی ندارد. برای کارهای خیلی حرفه تر مثل کابینت ساز و … وضعیت خیلی بدتر است. برای این کارها سایت های ایران استخدام و ای استخدام بهتر عمل می کنند. در ضمن با توجه به گرون تر بودن جابینجا من معمولا توصیه می کنم که اول اونای دیگه رو تست کنید و اگه نشد بیایید سراغ جابینجا.

البته این سایت به سرعت در حال پیشرفته، شاید در آینده نزدیک سایت اونقدر بهبود پیدا کنه که از بقیه جلو بزنه.

Ali Shahdoost

من علی شهدوست مدیر محتوای مجموعه بیاموز هستم. در اینجا در رابطه با نظرات و دغدغه‌هایم می‌نویسم. در صورتی که نظری داشته باشید از خواندنش خوشحال می‌شوم.

7 comments