اسکرین شات دیکشنری آنلاین بیاموز

معرفی دیکشنری بیاموز

من از ابتدا ایده ایجاد یک دیکشنری استاندارد زبان رو داشتم. دیکشنری فعلی آنلاین همگی دارای ایرادات پایه ای هستن که استفاده از اونها رو سخت می کنه. یکی از مهمترین این ایرادات یکپارچه نبودن دیکشنری هاست. دیکشنری های آنلاین معمولا از طریق برداشتن بانک لغات دیکشنری های دیگر ساخته شدن. از طریق ترکیب بانک لغات چند دیکشنری کوچکتر، یک دیکشنری آنلاین بزرگ ایجاد شده. البته این دیکشنری ها یکپارچگی ندارن و برای لغات مختلف، معانی با فرمت های مختلفی نوشته شده.

مشکل بزرگتر البته جدا نکردن معانی و ساختارهای گرامری مختلف یک واژه است. مثلا برای لغتی که معناهایی متفاوتی به شکل اسم و فعل داره، باید به صورت دو ساختار متفاوت معرفی بشه که این موضوع عموما انجام نشده (جون واقعا وقت گیره). گذشته از اینها، نداشتن مثال، نداشتن توضیحات مناسب برای بعضی واژه های بدون معادل و هزاران نقص دیگه استفاده از دیکشنری های فعلی رو سخت کرده بود.

گرچه ما در ابتدای راه هستیم ولی سعی کردیم از ابتدا یک سری استانداردها رو رعایت کنیم، (البته خودمون می دونیم که از جهاتی از خیلی از دیکشنری های آنلاین موجود عقبتریم ولی به هر حال در حال تلاش هستیم)

دیکشنری آنلاین فعلی طراحی شده ما از سه بخش تشکیل شده:

  • دیکشنری انگلیسی به فارسی: در دیکشنری انگلیسی به فارسی بیاموز، که در واقع بزرگترین دیکشنری ماست، سعی کردیم با اشاره به معانی متفاوت واژه ها و قرار دادن مثال برای هر معنی و همینطور از طریق نوشتن حالت های مختلف گرامری واژه ها، استفاده از اونها رو برای زبان آموزا نسبت به بقیه دیکشنری ها راحت تر کرده باشیم. در حال حاضر این دیکشنری در سطح یک دیکشنری سطح اولیه تا پیش متوسط لغت داره.
  • دیکشنری آلمانی به فارسی:  در مورد دیکشنری آلمانی به فارسی، ما جزئیات بیشتری در مورد گرامر به کار بردیم. با وجود ناقص بودن، اما در حال حاضر دیکشنری ما کاربردی ترین و بزرگترین دیکشنری آنلاین آلمانی به فارسی در اینترنت به شمار می ره. ما در تلاشیم گنجینه واژگان این دیکشنری رو در آینده افزایش بدیم تا امکان استفاده بهتر از اون ایجاد بشه.
  • دیکشنری فرانسه به فارسی: دیکشنری فرانسه به فارسی ما هنوز در ابتدای راهه و چیزی بیشتر از چند هزار واژه نداره. البته به علت نبودن دیکشنری مناسب جایگزین در محیط اینترنت، همین دیکشنری هم میتونه به زبان آموزان سطح مبتدی برای یادگیری فرانسه کمک کنه. سعی می کنیم در طول زمان این بخش رو هم کامل کنیم.

در فضای انلاین، نمونه های خیلی کمی هستن که مثل ما خودشون از صفر یک دیکشنری ایجاد کرده باشن. این کار واقعا زمانبر و پیچیده است. اما سعی می کنیم در طول زمان این بخش ها رو تکمیل بکنیم تا امکان یادگیری راحت تر زبان های خارجی برای فارسی زبان ها ایجاد بشه.

 

Ali Shahdoost

من علی شهدوست مدیر محتوای مجموعه بیاموز هستم. در اینجا در رابطه با نظرات و دغدغه‌هایم می‌نویسم. در صورتی که نظری داشته باشید از خواندنش خوشحال می‌شوم.

2 comments

  • اکثر لغات در این دیکشنری پیدا نمیشه ولی بسیار عالی و به خصوص مثال هایی که در ارتباط با لغات است
    بسیار جهان سپاس از برنامه ریزان این دیکشنری
    ولی لطفا بگذارید که مثل سابق راحت در دسترس همه باشد

  • خواهش میکنم این نرم افزار عالی رو برای ایفون هم طراحی کنین من خیلی بهش نیاز دارم!! حتی دارم فک میکنم برم فقط به خاطر بیاموز یک گوشی اندروید تهیه کنم